pondělí 21. ledna 2008

Příklad jídelníčku při nedostatečné funkci slinivky

1.
Ráno: banánová buchta - 2ks
Svačina: jablko vařené ve slupce, cukr, skořice
Oběd: Filé přírodně, brambory na plechu, dip z nízkotučného jogurtu s bylinkami
Svačina: 1/2 balíčku Telka linia
Večeře: toast z jednoho či dvou rohlíků, trochu ramy nebo flory pro activ (dobré pro snížení cholesterolu - problém slinivkářů), marmeláda či půl balíčku tvarůžků (jsou nízkotučné)
Přes den: bylinkové čaje, slabý černý čaj, džusy, mošty, pro uklidnění trávicího systému dobře působí i nápoj z aloe vera i s dužinou

2.
Ráno: lehký dort (dietní korpus, želé)
Svačina: ovocný salát se zálivkou z citronu a medu
Oběd: Bramborové placky nasucho, vařená mrkev s kukřicí, sypané sýrem
Svačina: Ovocné pyré, mrkvový salát
Večeře: Rohlík se sýrovou pomazánkou

3.
Ráno: Ovocná přesnídávka a rohlík
Svačina: banán
Oběd: Rýže s rajskou omáčkou
Svačina: suchary a vymačkaná Šťáva z grapefruitu a pomeranče
Večeře: Žemlovka

4.
Ráno: Nízkotučný jogurt/Tažený závin
Svačina: Hlávkový salát
Oběd: Zelenina(fazolky, rajčata, cuketa (pozor na semínka), dýně, bílý jogurt, olej, citron, příloha: bramborová kaše
Svačina: Rohlík s coleslaw
Večeře: uzený losos, citron, pečivo

Povolené potraviny vs. zakázané potraviny

Povoleno: libové maso, pstruh, losos, margarín, máslo, rostlinné oleje, nízkotučné mléčné výrobky, netučné druhy sýrů (doporučuji Cottage sýr, Appetito linia, eidam 30%), zakysaná smetana, mrkev, hlávkový salát, celer, sterilizovaná kukuřice, jablka, broskve, banány, třešně, meruňky, já si občas dávám i ananas (tzv. přirizeně enzymatická potravina - obsahuje bromelain - tráví proteiny), bramborová kaše, brambory, rýže, bezvaječné těstoviny, noky, džusy (dobře doplní energii, některé druhy poskytují současně i minerály a vitamíny), já si také mohu dovolit dát pomeranč či mandarinku (nejím ale slupky), pšeničný, žitný, smíšený chléb, pečivo převážně bílé, vejce jen jedno a to do pokrmu, někdy si také dopřávám kompotované ovoce, rajčata (pozor na zrníčka), kiwi (pozor - stejné jako u rajčat). Tvaroh nízkotučný nejím samotný, ale přidávám do pokrmů. Vhodný je kefír. Dětská výživa jablková, meruňková či broskvová. Pro doplnění bakteríí dobré pít Actimel (Actimel bílý slazený se sníženým množstvím tuku). K doplnění železa si dávám sušené meruňky. Pro uklidnění slinivky je možné cucat speciální lékořicové bonbonky (prospívají i žaludku). Dobré je užívat B-komplex, zvláště vitamín B12 (chrání žaludeční sliznici) - navíc B-komplex obecně podporuje chuť k jídlu, takže se jím nic nezkazí.

Zakázáno: Nejprve bych podotkla alkohol. Ten tedy v žádném případě. Dále tučné druhy masa (vnitřnosti apod.) - nejím červené maso, takže v této oblasti nemůžu zcela radit. Co se týče ryb, tak ne makrelu, rybičky kyselé, v oleji. Žádné sádlo, majonézu (nahrazuji bílým jogurtem či tofunézou). Tučné mléko, smetana, šlehačka, čokoláda ( tou občas zhřeším). Dále často je špatně snášena paprika, nadýmavá zelenina: brokolice, květák, kapusta, zelí, ředkvičky. Rajčata raději pasírovaná. Z ovoce se nesmí angrešt, borůvky, jahody, hroznové víno, meloun, fíky, datle (obsahují pecičky), semena a ořechy. Zakázané jsou hranolky, opékané brambory (dělám si je téměř nasucho na plechu), kynutá těsta (zvláště ta čerstvá), knedlíky. Celozrnné druhy pečiva, lístkové a linecké těsto. Pozor na kečup a hořčici. Nepít sodové vody (nebo nechat alespoň vyprchat Co2), zákaz černé kávy (můžete zkusit meltu). Nesmí se fritovat, smažit (pokud ano, tak na téměř suché pánvi).

Recepty při onemocnění slinivky břišní

Uvedu zde několik receptů pro volnou pankreatickou dietu (tedy pro lehčí stavy nebo při exokrinní insufienci, kterou trpím já).


Zapečené brambory s kukuřicí, mrkví a zakysanou smetanou

Recept snad ani není třeba uvádět. Kukuřici používám jen konzervovanou. Mrkev zmraženou. Zakysanou smetanu extra light, dám zapéct do trouby za co nejmenšího použití olivového oleje.



Salát z řepy

řepa, šťáva z citronu, trochu cukru, ještě méně oleje :-), sůl, bylinky



Hlávkový salát

s přídavkem šťávy z citronu, cukru a soli


Přesnídávka trochu jinak

dětská výživa, trochu cukru, poloviční množství solamylu
-výživu naředíme vodou, dáme cukr, přivedem k varu. Zahustíme solamylem smíchaným s vodou.

Banánová buchta

2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek cukru, 2žloutky, kysaná smetana či šlehačka, půl prášku do pečiva, 3-4 banány, ze dvou bílků sníh, mléko dle potřeby, smícháme mouku, cukr, prášek do pečiva, přimícháme smetanu a žloutky, potom zamícháme vidličkou rozmačkané banány, a mléka tolik, aby šlo těsto nalít do formy (asi na konzistenci medu). Úplně na konec zamícháme do těsta opatrně sníh. Nalijeme do vymazané a vysypané (hrubou moukou) formy.

Lehký dort

na internetu lze najít recepty na dietní korpus, vždy je třeba doržovat zásadu - co nejméně tuku a ubrat trochu cukru.
Navrch dáme banány či kompotované ovoce, zajime želé.

Jahelná polévka

15g jahel, 30g mrkve, sůl, 5g másla
Jáhly spaříme, zalijeme osolenou vodou, vaříme do poloměkka. Přidáme nastrouhanou mrkev, vaříme doměkka. Polévku zjemníme máslem.

Salát z čínského zelí

čísnké zelí, cukr, olej, citron, sůl

Salát porkový/mrkvový

porek/mrkev, olej, citron, sůl

Tvarohová bábovka

2žloutky, 70g cukru, 20g vanilkového cukru, 40g másla, 8 lžic mléka, 250 g netučného tvarohu, 100g polohrubé mouky, 10g prášku do pečiva, 4 bílky, máslo a kokos na formu

Cukr, žloutky, vanilkový cukr ušleháme do pěny, přidáme tvaroh, mléko, máslo. Z bílků sníh, spolu s prosátou moukou přimícháme do tvarohu. Těsto vlijeme do vymzané formy vysypané kokosem (zjemní chuť).

Coleslaw

nakrouhaný celer, mrkev, tofunéza, sůl

Jak onemocnění léčit

Především stravou. Je důležité dodržovat dietní opatření - omezit tuky a cukry. Tuky jsou tráveny pomocí lipázy, cukry pomocí amylázy (zjednodušeně). Neprodukuje-li slinivka dostatek těchto enzymů, je strava špatně a nedostatečně trávena. Vzhledem k záteži, které musí trávicí orgány vynaložit na roztrávení potravy, dojde k vyloučení většího množství kyseliny chlorovodíkové v žaludku, což mimojiné může způsobovat pálení žáhy.
Při dodžování slinivkové diety je velmi důležité nepít alkohol!!!
Strava by měla být dosti energeticky hojná (aby nedocházelo k dalšímu úbytku váhy), bez přepalovaných tuků (úprava v páře, vodě), s omezením tuků. Dobré je rozdělit si jídlo na několik porcí denně, abychom trávicí trakt zbytečně nepřetěžovali.

Něco málo o slinivce

Slinivka břišní, jinak zvaná pankreas, je největší žlázou v těle. Slinivka patří mezi orgány trávicí soustavy. Produkty slinivky břišní jsou odváděny do dvanácterníku, kde se setkávají s předtrávenou potravou.
Slinivka je podvojná žláza:
1. plní funkci žlázy s vnitřní sekrecí (reguluje hladinu cukru v těle)
2. plní funkci žlázi s vnější sekrecí: produkuje trypsin, amylázu a lipázu.
My se nyní zaměříme na bod druhý. Mezi onemocnění zevně sekretorické části patří například akutní a chronická pankreatitida. Jisté problémy s trávením může také způsobovat exokrinní insufience pankreatu - tedy nedostatečnost funkce slinivky.